מה המקום של התנ”ך

אז כדי להבין את המקום של התורה עלינו להתחיל מהתחלה מהספר הראשון שיש לנו בתנ״ך — בראשית.

מה אנחנו לומדים בספר זה על הבריאה? היצירה של אלוהים היא מושלמת. עם איזה שאלה העולם מעודד אותנו להתמודד לגבי הבריאה שמתוארת בתנ״ך? אבולוציה.

מה זה אבולוציה? תיאוריה מבחינה מדעית? לא. זה לא תיאוריה מדעית מכיוון שהיא דורשת אמונה יותר גדולה באבולוציה מאשר אמונה באלוהים. אז מהי אבולוציה? בתוך אבולוציה יש כמה משמעויות ניגע בשתיים:

  1. מיקרו אבולוציה — שינויים מזעריים בחיי החיות ובני האדם. למשל שינוי צבע פרפר מסוים באנגליה בגלל זיהום אוויר, ושנוצרנו מקוף ואז לאט לאט במהלך השנים היו שינויים ואז נוצר האדם וטוענים שיש מאובנים שיעידו על כך.
  2. מאקרו אבולוציה — התיאוריה השנייה היא תהליך שבו העולם פשוט קרה, ככה בגלל שהיה חומר דחוס והיה פיצוץ ששם נוצר חיים, יש אם הדעה הזאת המון בעיות עקרוניות אבל עדיין יש אנשים שמאמינים בזה. איזה אמונה הם צריכים כדי להאמין בזה?? למה הם לא פונים לאלוהים?

למעשה מבחינה מדעית הבריאה היא הגיונית. בהחלט יש בה כל כך הרבה גיוון וכל כך הרבה תחכום. זה פשוט בלתי אפשרי שזה טעות.

אז עכשיו איך אני יודע שהתנ״ך הוא באמת דבר אלוהים? יש ממצאים אריכולוגיים, ספרי היסטוריה חיצוניים, גיאוגרפיה, מערות קומראן ועוד. יש לנו גם עדויות פנימיות על אמיתות הכתובים, משנה חיים: 39 ספרים בתנ״ך שנותנים לנו מסר אחד מרכזי, ועקבי. יש נבואות שהתקיימו בתוך התנ״ך. גם מערות קומראן מעידות על כך שהכתובים לא שונו בכלל ונשארו אותו דבר.

מה יש לנו בתנ״ך? שירה, הלל, סבל, ניצחון, הבטחות, התגלות ה׳, נבואות של מה שיהיה בעתיד — מה שכבר התממש ומה שעוד לא. אנשים טובים ואנשים רעים, מלחמות ונסים, אנשי אמונה ועוד.

התנ״ך הוא גם חלק בלתי נפרד מהברית החדשה. בברית החדשה יש כ845 איזכורים מהתנ"ך (ישיר, חלקי, רעיון).

מה זה נותן לנו? 2 טימותיאוס ג׳ 16–17 — ״כָּל הַכָּתוּב נִכְתַּב בְּרוּחַ אֱלֹהִים, וּמוֹעִיל הוּא לְהוֹרָאָה, לְתוֹכֵחָה, לְתִקּוּן, לְחִנּוּךְ בְּמַעְגְּלֵי צֶדֶק, לְמעַן יִהְיֶה אִישׁ הָאֱלֹהִים מֻשְׁלָם, וּמֻכְשָׁר לְכָל מַעֲשֶׂה טוֹב״. אלוהים רוצה שנהיה אנשי אלוהים ונתחנך במעגלי צדק, להוראה, לתוכחה, ולתיקון ואת כל זה נוכל לעשות על ידי התנ״ך והברית החדשה.

Share this Post