When heaven will meet earth – כששמים יתמזגו עם הארץ

כששמים יתמזגו עם הארץ

אל האפסים א’:3-12

 

ברוך האלוהים אבי אדוננו ישוע המשיח, אשר ברך אותנו בכול ברכה רוחנית בשמים, במשיח, כשם שבחר אותנו בו בטרם הוסד תבל, להיות קדושים ובלי דופי לפניו באהבה. הוא יעד אותנו להיות לו לבנים על ידי ישוע המשיח, כחפץ רצונו, לתהילת כבוד על חסדו אשר העניק לנו באהובו, שבדמו יש לנו הפדות, סליחת החטאים כפי עושר חסד האלוהים. את החסד הזה הוא משפיע עלינו במלוא חוכמה ובינה, והודיע לנו אצ סוד רצונו כפי חפצו, את התוכנית שהקדים וערך בו- התכנית לקבץ את הכל במשיח במלוא העתים, את מה שבארץ ואת מה שבארץ. ובו נועדה לנו נחלה, כי נבחרנו מראש לפי תכניתו של הפועל בכל בהתאם למחשבת רצונו, כדי שנהיה לתהילת כבודו, אנו המקדימים לקוות למשיח.

 

 

כולנו נולדנו עם טבע חוטא, וכולנו צריכים את הפדות והסליחה. ישוע בא ודרכו  קיבלנו פדות וסליחה על חטאים. מתוך המאסר ישוע מגיע ומוציא אותנו מעבדות ומאסר אלי חירות, הוא משלם מחיר בגופו בעבורנו. הוא לא רק פודה אותנו, הוא גם נותן לנו סליחה על חטאים ואינו מרשיע אותנו,  וגם שם הוא איננו עוצר… אלוהים נותן לנו נחלה. הוא נותן לנו את כל מה שיש לישוע, כל מה ששייך לו שייך כעת לנו! ואת כל זאת הוא עשה ממקום של חוכמה ובינה. לא כאילו שהוא עשה את כל זאת ואז התחרט- הוא ידע ועשה הכל בחוכמה!

 

אלוהים חפץ ורוצה קשר אישי איתנו אבל לא רק בקשר הוא אינו מסתפק  הרצון שלו הוא לחבר את כל הבריאה שלו יחד.בפס’ 9 הוא כותב לנו שבמלוא העיתים הוא יקבץ את כל הבריאה אליו. ישוע יביא את כל הדברים עליי אדמות ובשמים יחד. הוא יביא את הפיזי עם הרוחני יחד. תחיית ישוע היא דוגמא בעבורנו של מה שהוא יעשה במלוא העיתים. ישוע קם לתחייה ולבש גוף חדש. הגוף החדש שלו היה גוף פיזי שהתלמידים יכלו להרגיש. הם הרגישו את החורים מהמסמרים שתלו אותו על הצלב, הוא אכל לפניהם אוכל, אבל עדין יכל להעלם, לעבור בין קירות וכו’. ישוע קם לתחייה בגופו החדש. וכך גם מובטח לנו, שישוע יחזור הגוף שלנו יתחדש, ישתקם וישנה.

 

התגלות כא’:1-4- במלוא העיתים ירושלים החדשה תרד לארץ. אנחנו לא הולכים לעלות מעלה, אלא להשאר בעולם הפיזי כאן, עלי אדמות, בעולם מחודש ומשוקם. בירושלים החדשה לא יהיה עצב, כאב, אבל, דמעות. בעבור העולם המחודש הזה גם אנחנו נצטרך לקבל גוף חדש וישוע יתן לנו את הגוף הזה. אנחנו יכולים לראות ביטוי של מלכות האלוהים כאן בארץ כיום. ביטויים כגון רפואה וניסים. אבל כשישוע יחזור מלכות השמים תהיה כאן בארץ ואנחנו נהנה ממלכות האלוהים עד התום!

 

יש הרבה דברים שעוברים לנו בראש לגבי העתיד וככל שנחקור ונדע את הכתובים לגבי מה שעתיד להיות החיים הנוכחים שלנו ישתנו.  הידיעה על העתיד להיות והכיוון אליו אנחנו מתקדמים תשנה ותשפיע על איך שאנחנו חיים היום. חשוב שנחקור ונתעניין בעתיד כדי שנוכל לצעוד אליו קצת יותר מוכנים.

 

 ******

 

 

When heaven will meet earth

Ephesians 1:3-12

 

Praise be to the God and Father of our Lord Jesus Christ, who has blessed us in the heavenly realms with every spiritual blessing in Christ. For he chose us in him before the creation of the world to be holy and blameless in his sight. In love he[a] predestined us for adoption to sonship[b] through Jesus Christ, in accordance with his pleasure and will— to the praise of his glorious grace, which he has freely given us in the One he loves. In him we have redemption through his blood, the forgiveness of sins, in accordance with the riches of God’s grace that he lavished on us. With all wisdom and understanding, he[c] made known to us the mystery of his will according to his good pleasure, which he purposed in Christ, 10 to be put into effect when the times reach their fulfillment—to bring unity to all things in heaven and on earth under Christ. 11 In him we were also chosen,[d] having been predestined according to the plan of him who works out everything in conformity with the purpose of his will, 12 in order that we, who were the first to put our hope in Christ, might be for the praise of his glory.

 

We all bear a sinful nature and all are in need of forgiveness and redemption. Yeshua came to earth and through him we have received both. He took us out of prison into freedom and paid the price in His body for us. He doesn’t only give us redemption He forgives us. Not only that but He also gives us a heritage. God gave us all that belongs to Him! And He does all that out of his wisdom. He doesn’t regret what He has done because He did it all with knowledge and wisdom.

God desires a relationship with us, but is not satisfied with only that. He desires to bring all creation together. In verse 9 Paul writes that in the fulfillment of times He will bring all creation together in Him. Yeshua will bring heaven and earth together, the physical and spiritual together. When Yeshua was resurrected He received a new body, a physical body. His disciples could feel the holes from the nails, they saw Him eat but He could still walk through walls and disappear in a glimpse of an eye. Yeshua was given a renewed body and we are promised a renewed body when He comes back.

 Revelation 21:1-4- in the fulfillment of times a new Jerusalem will descend from heaven to earth. We are not going up to heaven but will stay here in a physical renewed world. In the new Jerusalem there will be no tears, pain, sadness. In order to be part of this renewed world we are going to need renewed bodies and Yeshua will give them to us. We can see some manifestations of heaven on earth today such as healing and miracles. But when Yeshua returns heaven will be here, on earth and we will enjoy heaven to its fullness.

 We have so many ideas about the future and the more we study the word about the future, our lives will change. Knowing where we are heading with change and affect the way we live today. It is important that we study the future so we can be a little more prepared as we approach it.

Share this Post