Colossians 3:18–4:1 — אל הקולוסים ג׳ 18 – ד׳ 1

Notice the 3 pairs of people mentioned here:

בקטע מופיעים 6 אנשים המחולקים לזוגות:

 • Wives—Husbands
  Wives must fully honor & submit to their husband. Husbands must fully love their wife.
 • Children—Parents
  Of children, we read in Exodus 20:11, “Honor your father and your mother, that your days may be prolonged in the land which the Lord your God gives you.” This isn’t temporary. The children are to honor their parents throughout their lives. Parents are told “provoke not your children [to anger]”.
 • Servants—Masters
  A servant, in Biblical times (sometimes also translated into English as “slave”) was a person who was in a sense a contract employee who agreed to serve a master for a period of time for an agreed upon price.
 • נשים – בעלים
  האשה צריכה לכבד ולהיכנע לבעל כמו למשיח. הבעל צריך לכבד את אשתו.
 • בנים – הורים
  לגבי בנים קוראים בשמות כ׳ 11: ”כַּבֵּד אֶת-אָבִיךָ וְאֶת-אִמֶּךָ לְמַעַן יַאֲרִכוּן יָמֶיךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ“. על הילדים לכבד את ההורים זה לא עניין זמני זה לכל החיים אין גיל שבו מפסיקים לכבד את ההורים. להורים נאמר לא להכעיס את הילדים.
 • עבדים – אדונים
  עבד הוא אדם שנקנה ע”י אדם אחר ויש עליו בעלות. מצופה מהעבד להתנהג ולהשמע לאדון שלו. האדון-על האדון להתייחס כראוי אל העבד. כיום אפשר להסתכל על היחסים הללו כמו מעסיק ועובד.

In these verses, Paul is highlighting how 3 kinds of common relationships can be honoring to God. Everybody ends up in at least one or more of these kinds of relationships in their lifetime. Honoring God’s Will for these relationships is not conditional: there’s no “if”, we simply have a role to play and honor God by upholding our role in these relationships, even when the other person in the relationship isn’t doing what’s expected of them. For instance, even if my parents upset me and I want to react, I know that reacting to them would not be an act of honoring them. Here are a few reasons to not wait to do our part in a relationship until others do theirs:

שאול מתייחס בקטע למערכות יחסיים בסיסיות ומחייבות, הוא נותן סדר והיררכיה איך צריך להתנהג. כל בנאדם נמצא או יהיה בחיים שלו במערכות יחסים שכאלו. הבעיה שלנו היא שאנחנו מתנהגים בצורה הזאת בתנאי שהצד השני יתנהג כמו שמצופה ממנו. ניתן לראות בקטע שאין את המילה ”אם“ אין לנו תנאים. הדרך שבא עלינו להתנהל לא תלויה בהתנהגות של הצד השני עלינו להתנהג כמו ששאול כותב לנו בלי קשר להתנהוג של הצד השני במערכת היחסים. לדוגמא: ההורים שלי הכעיסו אותי ולכן אני יחזיר להם ויתנהג אליהם בצורה לא מכבדת.   אני בעצם משליך את ההתנהגות שלי על ההתנהגות של ההורה ולכן אני לא מקשיב להם. זה טעות מכמה סיבות:

 • The Word of God tells us what to do, so not doing it is disobedience to God.
 • Most often, basing our level of responsibility on others is really just a cop out.
 • Refusing to do our part only increases the tension in the relationship.
 • עלינו לציית לדבר אלוהים שאומר לנו איך עלינו לנהוג בלי תנאים.
 • פעמים רבות, אנחנו למעשה בורחים מאחריות ומהעשייה של החלק שלנו.
 • אנחנו מגדילים את הבעיה כי ההתנהגות שלנו רק מחריפה את המצב.

We must first focus on our part in the relationship. In verse 23, we are challenged by the words: “Whatever you do, do your work heartily, as for the Lord rather than for men.” This is the standard set before us—to do all things as unto the Lord.

In our life, we will need to do things that we don’t naturally enjoy doing, but we must overcome and do these things as unto the Lord. Every responsibility that we follow through on hinges solely on whether or not Yeshua is our Lord. It is this submission to Yeshua as Lord of our life that must encourage us in all that we do, and in this way we find the strength to overcome.

We don’t need to expect recompense for everything we do because our reward is from God. We won’t always be valued (or know when we are valued). Instead, we look eagerly to what awaits us in the kingdom of Heaven.

We often say things to God in worship like “take my life”, but part of giving our life to God is truly honoring Him in every relationship regardless of what others do. It doesn’t always come easily, but God will give us the strength to persevere to the end, even if at times it feels like we are the only one in the relationship really doing our part.

עלינו לנסות לשנות את הצד שלנו ולא את הצד השני. בפסוק 23 אנחנו מקבלים פסוק שמאתגר אותנו: ”כל מה שאתם עושים עשו בכל נפשכם כעושים למען האדון ולא למען בני אדם“. זה הסטנדרט שהוצב לנו—לעשות עבור האדון.

בחיים אנחנו נצטרך לעשות דברים ומשימות שלא נאהב או נרצה לעשות, אבל עלינו להתגבר על כך ולעשות כל דבר עבור אלוהים. כל דבר שנעשה נעשה כאילו אנחנו עושים למען ישוע זה הסיבה היחידה שלנו לעשות דברים וזה גם הדבר היחיד שיחזיק אותנו בזמנים קשים כל פעם שנשאל את עצמנו ”למה אני עושה את זה“ התשובה שלנו צריכה להיות ”למען ישוע“.

אנחנו לא צריכים לצפות לקבל גמואל עבור המעשים שלנו, את השכר נקבל מאלוהים. לא תמיד יעריכו את מה שאנחנו עושים פה בארץ אלא נקבל את הגמול רק במלכות השמיים וזה מה שיחנך אותנו לעשות ולהמשיך הידיעה שהאדון רואה ומתגמל.

אנחנו כל הזמן אומרים ביטויים כמו ”קח את חיי“ אם אנחנו באמת מתכונים לזה ואנחנו מקדשים את חיינו לאלוהים צריך להיות גם פרי בחיים שלנו. זה לא בא בקלות וזה מאבק אבל עלינו להגיב לדברים ולהתנהג בהתאם למה שהאדון מצפה מאיתנו וכל דבר בחיים לעשות לכבודו וזה מה שיניע אותנו לעשות דברים בצורה הכי טובה שלנו.

Share this Post