תלמידות

מה זה אומר להיות תלמיד? לפי אבן שושן (במילון שלו) תלמיד הוא כל מי שהולך בשיטתו של מישהו, הממשיך את דרכו של גדול ממנו בתחום או מקצוע מסוים. מתי כ״ח 16–20 מראה איך ישוע מגדיר תלמיד שלו.

במתי כ״ח פס׳ 17, כתוב לנו על התלמידים שהיו עם ישוע בגליל ״שהספק קינן בלבם״. מה שמראה לנו שהיו כמה שהיה להם ספק בלב. ספק זה דבר טבעי שלא צריך לפחד ממנו וצריך לדעת איך מתמודדים איתו, אפשר לראות שאפילו לתלמידים של ישוע שבילו כל כך הרבה זמן איתו, היה ספק בלב.

ובהמשך בפס׳ 18 אומר ישוע ״ניתנה לי כל הסמכות בשמים ובארץ״. מה זה אומר? יש לאלוהים סמכות על הכול — על כל בעיה, אתגר וחשש על הכול בחיים שלנו.

בפס׳ 19 כתוב שהם צריכים ללכת ולעשות תלמידים כלומר אנשים שלומדים מישוע (המורה) והולכים על פי שיטתו ודרכו. כתוב לנו גם על הטבילה שטבילה היא חלק משמעותי של חיי המאמין וכאן נכנסת ההוראה של ישוע ועלינו לשמור את כל מה שהוא ציווה.

תלמידות זאת דרך חיים לאירוע חד פעמי. תלמידות היא לא חופש בחירה אלא חופש בתוך מה שישוע אמר לנו. החופש הוא לציית לו וללכת בדרכו. כשמישהו מבין שהשחרור נמצא בישוע, הוא מחליט לעשות דברים בגלל אהבה כלפיו. ואז באה ההבטחה המדהימה שלו שהוא איתנו עד קץ העולם.

בבראשית אנחנו רואים שכתוב שש פעמים ״וירא אלוהים כי טוב״. בפעם השביעית כתוב ״וירא אלוהים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד״. אפשר לראות את ההבדל בין בריאת העולם לבריאת האדם שבעצם אנחנו היצירה הכי מדהימה של אלוהים בעולם הזה.

עוד עדות לאהבתו של אלוהים בבריאה היא דרך נתינת השבת שבעצם הכל נברא בשישה ימים, הבריאה ואנחנו בסוף, לתוך יום שבת שהוא בעצם מנוחה עבורנו, מנוחה בו. מהבריאה אפשר לראות שאלוהים יצר אותנו ליחסים וגם מהבריאה אפשר לראות שאנחנו לוקחים החלטות לא טובות ולא נכונות בגלל שאלוהים לא ברא אותנו כמו רובוטים אלא נתן לנו את חופש הבחירה. התוצאה של מה שאלוהים אמר לנו זה שחוסר ציות לאלוהים (מה שאנחנו קוראים ״חטא״) היא מוות.

מבראשית ג׳ אנחנו לומדים כמה דברים.

  1. פיתוי הוא לא חטא.
  2. הדת הראשונה נמצאת כאן.
  3. אלוהים יודע את הכול.
  4. טבע האדם הוא לא לקחת אחריות אלא להאשים אחרים.
  5. הפתרון של אדם לחטא לעומת זה של אלוהים.

כבר מהבריאה אנחנו מבינים שיש צורך בקורבן ובבריאה אלוהים נתן קורבן לאדם וחווה. פסוק מאוד ידוע (יוחנן ג׳ 16–17) מראה לנו עד כמה אלוהים בחר בנו, עד כמה האהבה שלו גדולה אלינו ועד כמה אנחנו חלק מהתוכנית שלו. התוכנית שלו היא להראות את אהבתו לעולם. אך עלינו לא לשכוח שעם הזכות באה האחריות, עלינו תמיד לזכור ולשאול האם אנחנו באמת משקפים דרך חיינו את אהבתו של אלוהים לעולם.

מהשנייה לקורינתיים ה׳ 14–21 אנחנו לומדים שהכול נעשה עבורנו, כמו בבריאה. בגלל הזכות הזאת אנו נדרשים להיות התלמידים שלו. תלמידות היא דרך חיים ולא אירוע חד פעמי. עלינו להתהלך יומיום ולהידמות למורנו, ישוע.

Share this Post