שמיעת קול אלוהים

איזה חושים יש לנו? כמה? יש לנו חמישה חושים — ראייה, שמיעה, ריח, טעם ומישוש, ויש כאלה שאומרים שיש ״חוש שישי״. מהו לדעתכם? מצפון, מצפון אנושי משהו שבעצם מכוון אותנו ומדריך אותנו בכל מורכבויות החיים. ובעצם בעזרת כל החושים האלה אנחנו מחפשים את הקול החיצוני וגם את הקול הפנימי (האישי שלנו) כדי שיעזור להגיע ולהתקרב לאלוהים מול כל הרעש של העולם וכל הבלאגן.

מי שמע את קול אלוהים בבירור? שמואל (שמואל א ג׳ 1–12). הסיפור הכללי של שמואל הוא שהוריו חנה ואלקנה לא יכלו להיכנס להיריון, ואז חנה ביקשה מאלוהים ילד כדי שתוכל להקדיש אותו לאלוהים וכך עשתה והביא אותו לעלי הכהן. שמואל נקרא שלוש פעמים על ידי אלוהים אך אינו יודע שזה אלוהים וחושב שזה עלי כי (פס׳ 7) ״שמואל טרם ידע את אלוהים וטרם יגלה אליו דבר יהוה״. מה זה אומר ״טרם ידע״? מהו המובן של ״לדעת״ בהקשר זה? שמואל עדיין לא הכיר את אלוהים ובגלל זה כתוב ״טרם ידע״. שמואל לא ידע מי קרא לו כי עדיין לא הייתה לו מערכת יחסים אישית עם אלוהים.

בן כמה היה שמואל כשהוא שמע את הקול של אלוהים? הוא היה בן נוער (פס׳ 1). אין לאלוהים הגבלת גיל והבחנה מסוימת (גיל,מין ועוד).

איך שמואל הגיב לכל פעם שנקרא? בריצה. די מדהים לראות ששלוש פעמים באמצע הלילה שמואל מגיב עם רצון עז ובריצה לעבר עלי. האם אתם נמצאים במקום הזה? רצים לעשות את רצון אלוהים?

האם אנחנו באמת מצליחים לתת לאלוהים את המקום הזה בכלל להגיד לנו משהו? האם אנחנו באמת מגיעים? האם הלב נכון לשמוע את הקול שלו? האם אנחנו נשלטים על ידי רעשי רקע (העולם)? האם אנחנו משקיעים מחשבה במה שמפריע מאלוהים להיות בחיינו? האם אנחנו יודעים להבחין בין כל הקולות שיש לנו?

יוחנן י״ב 27–30 — שומעים קול מהשמיים שכולם נחשפו אליו ״ואז יצא קול מן השמים ואמר: כבר פארתי ושוב אפאר״.

יש קולות שאנחנו לא יכולים להישאר אדישים עליהם ויכולים להבין אותם באופן ברור. אבל לפעמים יש גם הכוונה ואולי יש אמירה שהיא לא מלאה ומוסברת. במקרים כאלה, עלינו להשתמש במה שאלוהים נתן, גם בחושים וגם בכתובים תוך כדי הישענות מוחלטת על אלוהים. במשלי ג׳ 5–6 — ״בטח אל יהוה בכל לבך ואל בינתך אל תישען. בכל דרכיך דעהו והוא יישר ארחתיך״.

פסוק קצר אבל כל כך מלא בתוכן כמו שנגעו בהתחלה ששמואל לא ידע שזה אלוהים בגלל שהוא לא באמת הכיר אותו. אם נישען אך ורק על אלוהים ולא על החוכמה שלנו הוא פשוט ידאג לשאר. הישענות על אלוהים לא אומרת לנו להיות אדישים אלא פעילים בעזרת החושים שלנו אך באמת להישען באופן מוחלט על אלוהים.

Share this Post