ערב עדויות

הבלוג הזה מתמקד בשלוש עדויות מדהימות מהחיים של המדריכים הצעירים שלנו בנריה. מקווה שתתעודדו!

 יום חמישי שעבר בנריה ערכנו ערב עדויות של המדריכים הצעירים מהצוות.

היה חזק מאוד לשמוע את העדויות האלו!

אני אחלוק מעט על המסר המרכזי של כל אחת מהעדויות ששמענו, מפני שאני מאמין שהם מסרים שחשוב לנו להזכר בהם אחת כל כמה זמן!

התברכתי כל כך לשמוע את אחד מהמדריכים מסכם את העדות שלו- אני רוצה לעודד אתכם לעזוב הכל ולהתמסר לחלוטין לאלוהים, זה שווה את זה! הוא נאבק לאורך זמן עם הפחד שאם הוא יוותר על הכל ויכנע אז החיים עם האדון יהיו משעממים וכובלים. אבל בדקה שהוא מסר את חייו כליל לאלוהים הוא הבין וחווה עד היום את החופש שיש בהכרות אינטימית עם אלוהים. “החיים שהיו לי לפני כן אינם משתווים לחיים שיש לי היום האדון- חיים של שלום, שמחה ואהבה מאלוהים עצמו! לא קל לוותר על הכל- אבל זה שווה את זה!”

זמן העדויות המשיך עם עדות והודיה על מעשי אלוהים, והמסר של העדות היה להבחין ולשים לב לברכות הקטנות שבדרך! אלוהים מברך אותנו בכל כך הרבה, אבל לפעמים אנחנו מפספסים את הברכות הקטנות בחיפוש מתמשך אחר הדבר הגדול הבא שאנחנו מצפים שאלוהים יברך דרכו.

“בהסתכלות אחורה על השנה שעברה, אני רואה את הברכה של אלוהים בצורה כל כך חזקה עלי. הברכות הקטנות חשובות ואנחנו חייבים לעצור ולשמוח גם בהם! כשאלוהים עושה את הבלתי אפשרי בדברים הקטנים והיום יומיים, אנחנו צריכים לשים לב לזה ולהודות לו!”

העדות האחרונה ששמענו באותו הערב היתה על סיפור הישועה של אחת המדריכות. האויב כבל אותה לאורך שנים עלי כל מיני מחשבות, שקרים, פחד, כעס וחוסר סליחה. היא לא הצליחה לשמוח בחיים והייתה בחשכה לזמן רב. בדקה שהיא בחרה לסלוח, בכוחו של האדון, לכל מי שפגע בה היה שינוי אדיר! השקר הכי גדול של האויב היה שהיא נמצאת לבד, לבדה במערכה ולכן היא לא הצליחה להפתח בפני אף אחד ולהתמודד עם כל שעבר עליה.

“אני רוצה לעודד אתכם בדבר אחד עיקרי אתם לא לבד! גם כשאתם לבד בבית, לבד בבית הספר או בכל מקום אתם לא באמת לבד- כי אלוהים איתכם! נשמע קצת קיטצ’י אבל זו האמת!”

 כל כך מעודד לראות את הכוח של אלוהים ואת השינוי בחיים של כל מי שבוחר ללכת אחריו.

בירמיה כט’:11 נאמר שאלוהים חושב עלינו מחשבות טובות לתת לנו אחרית ותקווה! שלושת העדויות האלו אומרות בדיוק את זה- ישוע נתן לי אחרית ותקווה חדשה!

 תתעודדו! לאלוהים יש תוכניות טובות לתת לכם אחרית ותקווה בשנת 2014!

אני מברך אתכם בשנה של קרבה לאדון,

דויד

*****

In this blog I would like to focus on three amazing testimonies shared by our young leaders in the Neryah meeting this week. I hope you will be encouraged!

Last Thursday’s meeting focused on the testimonies of three of our leaders. It was so powerful to hear these testimonies! I would like to share the main point of each testimony that we’ve heard, because I believe that these points are important for us.

 I was so blessed to hear one of the leaders sum up his testimony by saying “I just want to encourage you to leave everything and submit completely to God, it is so worth it!” He struggled for a long time with the fear of surrendering his life completely and living a boring life of a prisoner. But the moment he surrendered, he understood the freedom that comes out of knowing God fully; he is still experiencing a great joy. “The life I had before would never compare with the life I have today. I live a life full of peace, joy and love from God! It is not easy to surrender everything- but it is worth it!”

 Our evening went on with another testimony of thanksgiving to God. The main point of this testimony was that we need to notice the blessings of God even when they seem small. God is blessing us so much, but we often miss the “small” blessings of God in our search for the next big thing that we want God to do.

“Looking back at this year, I see the blessing of God is such a strong way on my life. The “small” blessings are so important and we must stop and rejoice in them! When God does the impossible in the small things and the daily things, we need to notice that and give Him thanks!”

 The last testimony we heard was about the salvation of one of the leaders. The enemy imprisoned her for years through all kinds of thoughts, lies, fear, anger and lack of forgiveness. She was not happy and was sitting in darkness for a long time. The moment she chose to forgive all who have hurt her by God’s grace there was a real change! The biggest lie the enemy kept on using is that she is all alone, alone in this battle and that is why she didn’t share any of her struggles.

“I want to encourage you with one main thing – you are not alone! Even when you’re the only one at home all by yourselves at school or any other place you are not really alone for God is with you! It might sound corny but it’s the truth!”

 It is so encouraging to see the power of God and the changes in the lives of those  who choose to walk after him.  In Jeremiah 29:11 it is written that God has good plans for us to give us a hope and a future! These three testimonies say just that- Yeshua gave me a future and a new hope!

 Be encouraged! God has good plans for you to give you a hope and a future in 2014!

I bless you with a year of closeness to the lord,

David

Share this Post