מגדר לפי ההגדרה של אלוהים

מהי משמעות המילה מגדר? הגדרה המילונית היא השתייכות חברתית תרבותית על פי מין מלשון המילה ג׳נדר באנגלית. השורש של המילה הוא ג.ד.ר — תיאור של דבר לשם זיהויו והבדלתו מדברים אחרים — הגדרה תוחמת שמבדילה באופן ברור.

בבראשית א׳ כתוב לנו על הבריאה של אלוהים, ובפסוקים 27 ו-31 אחרי בריאת האדם נכתב ״והנה טוב מאוד״. אנחנו הבריאה הכי מושקעת של אלוהים, כל אחד מאיתנו.

בתהילים קל״ט 13 אנחנו מבינים ורואים שאלוהים ראה ובחר אותנו מגיל צעיר. אלוהים יצר אותנו מושלמים בעיניו. נכון שקשה לנו לפעמים לקבל את זה ואנחנו כולנו פוזלים לדשא של השכן ורואים אם הוא ירוק יותר? נכון שבמיוחד בכל התעשייה של המדיה החברתית פשוט מבליטים את כל הנושא הזה של איך אני נתפס בעייני אחרים. וזה מוביל לשאלה אם אולי אני בעצם מזייף, וחיי חיים ברשת.

באניסטגרם, כולם מעלים סטורים שווים. הם אנשים בטיולים וכ׳ו אבל לפעמים ברגע האמת אין להם את אותם חברים שיעזרו להם ויתמכו בהם. במה אנחנו משקיעים את המאמץ שלנו? באיך אנשים הסתכלו עלינו או בדבר אלוהים ובהתחברות עם מאמינים.

לכולנו יש זהות וכל אדם בוחר לתעדף את העקרונות החשובים לו:
בן/בת של אלוהים
נשוי/יה
הורה
משרת/ת
מורה
ישראלי/ת

חשוב לתעדף את הזהות בכך שהדבר הראשון בחיינו הוא שאנחנו בנים של אלוהים וזה הדבר שהכי חשוב לאחרים לדעת עלינו. זה פשוט חלק בלתי נפרד מהמאמין באלוהים.

יש לכולנו תקופות בחיינו שהמעשים יותר חשוב לנו מהמעמד שלנו כבנים של אלוהים. לפעמים, המעשים והעבודה שלנו אפילו נראים יותר חשובים ממערכת היחסים שלנו עם בני המשפחה שלנו אך אלוהים שם אותנו בתא המשפחה שלנו בכוונה. ביחד עם המשפחה שלנו אנחנו יכולים להוביל ולשרת את הקרובים לנו ולדאוג להם בראשונה ואז לדאוג לקהילה. רק אחרי המעמד שלנו כבנים של אלוהים והאחריות שלנו במשפחה שלנו מגיע השלב של לשרת את האדון מעבר לשירות שלנו בתוך המשפחה כלומר שירות בתוך קהילה ובחברה. הזהות שלנו כ״ישראלים״ היא כן חלק מאיתנו כי היא משפיעה עלינו מאוד, אך רק כאן בעולם הזה.

כתוב בקולוסים ג׳ 10–11 ״וּלְבַשְׁתֶּם אֶת הָאָדָם הֶחָדָשׁ, הַהוֹלֵךְ וּמִתְחַדֵּשׁ בְּדַעַת לְפִי צֶלֶם בּוֹרְאוֹ בַּמַּצָּב הַזֶּה אֵין יְוָנִי וִיהוּדִי, אֵין מִילָה וְעָרְלָה, אֵין לוֹעֵז וּסְקִיתִי וְאֵין עֶבֶד וּבֶן חוֹרִין, אֶלָּא הַמָּשִׁיחַ הוּא הַכֹּל וּבַכֹּל״.

עלינו תמיד להתחדש ולא לעמוד סטטי בחיי האמונה שלנו. נבראנו לפי הצלם של אלוהים לרצות לקדם אותו בחברה. והזהות המוחלטת שלנו אמורה להיות מוגדרת באלוהים — הוא מגדיר לנו את הזהות כי יש לו את ההוראות של היצרן.

אסור לנו למרוד ולצאת מהזהות המגדרית שלנו. זה ממש למרוד ולפרוץ את הגדר. אנחנו רואים ושומעים על הרבה מקרים כאלה היום אך גם בעבר היו כאלה. לדוגמה, עשיו ויעקב. עשיו היה גבר גבר ויעקוב היה ילד של אמא — חמוד שמבשל ומכין אוכל בבית. אם יעקוב היה נותן לאנשים אחרים להגדיר את עצמו אולי הוא היה חי בתור מסווה לכך שהוא לא גבר.

אסור לנו לתת לאויב להגדיר מי אנחנו. יותר מזה אסור לנו לחפש את ההכרה שלנו באנשים. היום זה פשוט כל כך חזק כל הטיק טוק, לייקים, אינסטגרם, עוקבים וכל זה. השאלה היא: האם אנחנו באמת חיים את לפי ההגדרה של אלוהים ולא נותנים לשום הגדרה מסביב להידבק אלינו ולהשפיע על חיינו?

Share this Post